Blog

 • Harun Reşit Altunok

SOLIDWORKS 2021 En İyi 10 Geliştirme

Dassault Systemes, SOLIDWORKS 2021’e birçok geliştirme ekledi. İş akışlarını basitleştiren ve hızlandıran işlevselliği genişletmeye yönelik çalışmalar yapan firma, yoğun talep üzerine performans ile güvenilirliği optimize etmeye odaklandı. Bu çalışmalar neticesinde SOLIDWORKS 2021’e pek çok yenilik eklendi. Eklenen yenilik ve geliştirmelerin en önemli olanlarından bahsettim. Göz atmayı ihmal etmeyin.

1 - Teknik Resim Detaylandırma Modu İyileştirmeleri


SOLIDWORKS 2020’de sunulan “Detaylandırma Modu” sayesinde büyük çizimleri saniyeler içinde açmak mümkündü. SOLIDWORKS 2021 ile birlikte bu modun performansı iyileştirildi ve yeni yetenekler eklendi. Bu yetenekler şunları içerir:

 • Çizim oluşturmayı daha da hızlandırmak için “Geliştirilmiş Detaylandırma Modu” performansı

 • Delik bilgileri ekleme, mevcut ölçülendirmeleri ve detayları düzenleme ve Detay, Kesme ve Kırpma görünümleri ekleme becerilerinde iyileştirme

SOLIDWORKS 2021 Teknik resim detaylandırma modu


Avantajlar : Detaylandırma Modunda daha fazla iyileştirme ile büyük montaj teknik resimlerinde daha hızlı çalışın.2 - Montaj Modelleme Geliştirmeleri


SOLIDWORKS 2021’de hafif bileşenlerle çalışmayı iyileştirmek için, montaj ve özellik bilgilerine erişmeye yönelik daha modern bir yaklaşım söz konusu. Özellik Yöneticisi Ağacından (Feature Manager Tree) bileşenleri istek üzerine dinamik olarak yükleyerek tamamen çözümlenmiş alt montaja veya parçaya erişmeniz mümkün. Bu özellik sayesinde büyük montajların gereksiz yere yüklenmesi önlenecektir.


Bir başka yenilik olan Girişim Algılama (Interference Detection), tasarımınızdaki sorunları hızla bulmanız için size yardımcı olacak güçlü bir araçtır. Ayrıca SOLIDWORKS 2021, girişimi bir elektronik tabloda kaydetme seçeneği sunuyor.

Montaj modelleme geliştirmelerinin özeti:

 • Özellik Yöneticisi Ağacı’ndan bir bileşeni genişlettikten sonra hafif bileşenleri otomatik çözme

 • Akor uzunluğunu değil, eğri uzunluğunu kullanmak için yol boyunca zincir deseni

 • Görüntülerle birlikte Microsoft Excel elektronik tablosuna aktarılan parazit algılama raporları

SOLIDWORKS 2021 Engelleme Algılama Raporu


Avantajlar : Geliştirilmiş iş akışlarına sahip montajlar tasarlayın.3 - Geliştirilmiş Montaj Basitleştirme


SOLIDWORKS 2019 yılında tanıtılan Silhouette Defeature, çeşitli geometri basitleştirme araçlarını kullanarak, basitleştirilmiş bir sürümü tanımlamak için sezgisel, adım adım iş akışı sağlar.


SOLIDWORKS 2021 ile birlikte Silhouette Defeature basitleştirimiş bir gösterimi, oluşturulduğu aynı montaj içinde bir konfigürasyon olarak kaydetme yeteneği kazanmıştır. Bu yenilik sayesinde yenilenmiş modelleri daha yüksek seviyeli montajlarda kullanırken, artık bileşene sağ tıklamak ve yenilenmiş sürümü kullanmayı seçmek çok daha kolay. Yeni geliştirmelerle:

 • Yenilenmiş modeller Konfigürasyon olarak kaydedilebilir

 • Tam ve basitleştirilmiş sürümler arasında geçiş kolaylığı

 • İşlem diğer herhangi bir yapılandırmayı taklit eder

SOLIDWORKS 2021 Montajı Basitleştirme


Avantajlar : Basitleştirilmiş montajlarla daha iyi çalışın.4 - Performans İyileştirmeleri


Dassault Systemes, SOLIDWORKS için her yıl iyileştirmelere, kaliteye ve performansa odaklanır. Firma bu yıl kaynakların %58’ini müşterilerin istediği bir numaralı konuya ayırdı. “PERFORMANS”.


Performans geliştirmeleri ile programın her alanında iyileştirmeler yapıldı. Daha hızlı çizim oluşturma, seçim, kaydırma ve hızlı yakınlaştırma, daha hızlı dosya işlemleri vb. iyileştirmeler performansa büyük katkı sağladı.


SOLIDWORKS PDM kullanıyorsanız, hızınızın büyük kısmının veri tabanının verimliliğinden geldiğini bilirsiniz. SOLIDWORKS 2021’de günlük dosya işlemlerinizin ve iş akışlarınızın çoğunu önemli ölçüde hızlandıran performans iyileştirmeleri mevcut. Performans iyileştirmelerinin bir özeti:

 • Oklüzyon ayırma, silüet kenarları ve çizimler için geliştirilmiş performans; hızlı yapılandırma anahtarları

 • Montajların Açma, Kaydetme ve Kapatma işlemlerinde önemli performans iyileştirmeleri

 • Döngüsel referansların tespiti ve raporlanması

 • SOLIDWORKS PDM kasasına dosya eklemek önemli ölçüde daha hızlıdır

SOLIDWORKS 2021 Performans İyileştirmeleri


Avantajlar : Büyük, karmaşık tasarımlarla daha hızlı çalışın.5 - Parça Tasarımı İçin Daha Fazla Esneklik


SOLIDWORKS 2021’de parça tasarım geliştirmeleri arasında 60’tan fazla unsurda yineleme, düzlemsel olmayan kenarlarda “Kenar Flanşları”, dosya özelliklerinde denklemler ve renk seçiciyi her yerde kullanma yeteneği bulunur. Bu geliştirmeler:

 • Parçalardaki 60’tan fazla özellik ve komut için yeniden yapılabilir

 • Sac levhalarda düzlemsel olmayan teğet kenarlarda kenar flanşları

 • Karmaşık flanşlar düzleştirilebilir

 • Dosya özellikleri ve kesim listesi özelliklerinde denklem ekleme ve değerlendirme yeteneği

 • Parça, türetilmiş bileşen parçası veya aynalanmış bileşen parçası eklediğinizde veya aynaladığınızda aktarılabilen parça düzeyinde malzemeler

SOLIDWORKS 2021 Esnek Parça Tasarımı ve Kenar Flanşı iyileştirmesi


Avantajlar : Parça tasarımı için daha fazla seçenek ve esneklik kazanın.6 - Kullanıcı Deneyimi İyileştirmeleri


SOLIDWORKS’ün uzun zamandır sezgisel ve özelleştirilebilir bir arayüzüne sahip olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte, kullanıcı tabanını yakından dinleyen firma, gelişmiş renk seçici uygulamasını SOLIDWORKS 2021 ile bizlere sundu. Kullanıcı deneyimi iyileştirmeleri:

 • Dış uygulama görünümlerinden renk seçmek için renk seçici aracı

 • Kısayol çubuklarında ve Komut sekmelerinde komut aramak için iletişim kutusunu özelleştirin

 • Sistem seçeneği, Feature Manager tasarım ağacındaki çevrilmiş unsur adlarını gösterir

SOLIDWORKS 2021 Swatch’tan Görünüm


Avantajlar : Zamandan tasarruf edin ve tasarım görevlerini basitleştirin.7 - Daha Sağlam Simülasyon


SOLIDWORKS Simulation 2021, simülasyon odaklı tasarım çabalarınızla başarıya ulaşmanızı hiç olmadığı kadar kolaylaştırır. Analiz süreci daha basit ve esnektir.

 • Ağ teşhisi, kalitesiz öğeleri tanımlar, izole eder ve düzeltmeye yönlendirir

 • Bağlama doğruluğundaki iyileştirmeler sayesinde daha hızlı ve daha sağlam ağ oluşturma

 • Temas stabilizasyonu ile iyileştirilmiş yakınsama

SOLIDWORKS Flow Simulation 2021, çözebileceğiniz CFD problemlerinin türlerini genişletir ve proje sonuçlarının işlenme şeklini iyileştirmeye devam eder. Artık Flow Simulation 2021’de Dönen Bölgeler, Serbest Yüzey özelliği ile birleştirilebilir.

SOLIDWORKS Simulation 2021


Avantajlar : Daha hızlı, kullanımı daha kolay, daha sağlam simülasyonun keyfini çıkarın.8 - Geliştirilmiş Elektrik Yönlendirme


SOLIDWORKS Electrical 2021'de DS, Güzergah Yolları oluşturmak için artık hem Spline'lar hem de Çizgilerin kullanımını desteklemek için geliştirilmiş Routes Harness işlevselliği eklenmiştir. Elektrik kablo demetleri için Yönlendirme Yolları oluşturmada çizgiler ve yaylarla birlikte Spline'ların desteklenmesi, geometrik olarak karmaşık ürünlerdeki elektrik kablo demetlerinin yönlendirilmesinin çok yönlülüğünü büyük ölçüde geliştirir.


Electrical'daki aşağıdaki yeni ve geliştirilmiş işlevler, tasarımcıların Mekanik, Elektrik ve Elektronik disiplinlerinin gereksinimlerini birleştirerek daha karmaşık ve daha zengin özellikli işlevler oluşturmasına olanak tanır:

 • Birden fazla tel / kablo geçebilir ve bir klips aracılığıyla düzenlenebilir

 • Ekleme bileşeni kullanılarak birleştirilen veya bileşen olmadan eklenen teller

 • Bağlayıcı Tablolarında, Ara Bağlantılarda ve Aksesuar Kitaplığında son sonlandırma desteği

SOLIDWORKS Electrical 2021


Avantajlar : Daha fazla esneklikle elektrik yolları oluşturun.9 - Kolaylaştırılmış Veri Yönetimi


SOLIDWORKS PDM 2021, yüksek talep gören ve kullanıldığı yer için Treehouse Görünümü ile referansları keşfetmenize ve belgelemenize olanak tanır. İş Akışı Simgeleri, ekip genelinde süreçlerinizin görsel olarak tanınmasını ve fark edilmesini sağlar. Malzeme Listesi, daha fazla CAD iş akışını hesaba katar ve günlük PDM işlemleri daha hızlıdır.


SOLIDWORKS PDM'nin en iyi özelliklerinden biri, uzun süredir Windows Gezgini ile entegrasyon olmuştur. 2021'de, Şerit arayüzü gibi en yeni Windows 10 öğeleri desteği daha da iyi hale geldi.

SOLIDWORKS PDM 2021'in genişletilmiş yapılandırılabilirliği ve artırılmış performansı ile mühendislik ekiplerinizi bir sonraki seviyeye taşıyabilirsiniz:

 • Ekleme Daha tutarlı Windows® Explorer entegrasyonu, daha iyi küçük resim desteği

 • Özel sütun kümelerini kontrol etmede büyük esneklik

 • Ürün reçetesi ayarları desteği ile azaltılmış hata riski ve artırılmış verimlilik

 • İş akışı durumları için simge seçimi mevcuttur; dosyaların durumunun hızlı bir şekilde belirlenmesine yardımcı olmak için geçişler iyileştirildi

SOLIDWORKS PDM 2021 Ağaç Evi Görünümü


Avantajlar : Sorunsuz ürün geliştirme iş akışları oluşturun ve iş ihtiyaçlarınız geliştikçe bunları yeni araçlarla kolayca genişletin.10 - Bulutta Bağlantılı Tasarımdan Üretime Ekosistem


SOLIDWORKS 2021, tasarımdan üretime iş akışınıza yardımcı olmak için aşağıdakileri içeren yeni işlevler sağlar:

 • Türetilmiş Dormatlar Dönüştürücü, daha geniş tüketim için türetilmiş çıktıların oluşturulmasını ve aşağı yöndeki tasarım, simülasyon ve üretim uygulamalarında kullanım için kesin geometri sağlar

 • Teknik resimlerde birden çok sayfa ve işaretleme desteği, gelişmiş çizim kalitesi

 • Açık Modları yönetmek, 3DEXPERINCE platformundan veri açarken SOLIDWORKS’e benzer seçenekler sunar

 • 3DEXPERINCE platformunda kaydetmek için konfigürasyon kontrol etme yeteneği

SOLIDWORKS 2021 Tasarımdan Üretime


Avantajlar : Sorunsuz ürün geliştirme iş akışları oluşturun ve iş ihtiyaçlarınız geliştikçe bunları yeni araçlarla kolayca genişletin.


Call

+90 546 615 1258

Write

Follow

 • Linkedin
 • Instagram

© 2020 by Harun R. Altunok